EVENTS

11th ISIM FESTIVAL AND CONFERENCE

AUGSBURG UNIVERSITY

Minneapolis, Minnesota

USA

May 16-19, 2019

Learn More >

 2019 ISIM Festival and Conference Schedule

All Events will be in Anderson Music Hall and Foss Center Hoversten Chapel Augsburg University

715 22nd Ave S, Minneapolis, MN 55454

 

Room

Time

THURSDAY MAY 16, 2019

 

Room M22

3:30p

Improvisation Experience Predicts How Musicians Categorize Musical Structures

Andrew Goldman, PhD

Paper

Room M22

4:00p

Sound, Noise & Music: Chasing Ideas

Robert Burke

Paper

Room M22

4:30p

Talk on Free Jazz, Harmolodics and Ornette Coleman, book by Stephen Rush

Stephen Rush

Presentation

Room M22

5:00p

Christian Scott aTunde Adjuah’s Critique of the Danziger Bridge Shootings

James Gordon Williams

Paper

Sateren Auditorium

7:00p

Welcome Session

Group session

Sateren Auditorium

8:00p

Jin Hi Kim Ensemble

Jin Hi Kim (komungo), Gao Hong (pipa), Pat O’Keefe (clarinet/bass clarinet), Heather Barringer (percussion), and Robert Appleton (image)

Performance 

 

Room

Time

FRIDAY MAY 17, 2019

 

Room M22

9:30a

“We’ll play it first and I’ll tell you what it’s called later” – learning Classical Language Through Improvisation

Ville Komppa

Paper

Room M22

10:00a

From Doxa to Chaos; Rescuing Improvised Music From Composition

Dr. Robert Vincs

Paper

Room M23

10:00a

SpiritVoice: Transformation through Improvisation

Lynn Miller

Workshop

Sateren Auditorium

10:00a

New Insights Through Audience Engagement in an Innovative Improvisation Experience 

Komsun Dilokkunanant (French Horn), Alice Chang (piano), and Mimie Vararom Tavivoradil (movement artist)

Performance

Room M16

10:30a

Project After Life 

Boja Kragulj, (composer, clarinet, interactive-technology programming) and Misha Penton (soprano, fixed media contributions)

Performance

Room M2

10:30a

Bio-guided Music Therapy Workshop

Dr. Eric Miller

Workshop

Room M22

11:00a

The Improvising Musician’s Mask: Using Musical Instruments to Build Self-Confidence and Social Skills in Collective Free Improvisation 

Dr. Kathryn Ladano

Paper

Sateren Auditorium

11:00a

Feng Bian, Solo Piano Performance

Performance

Room M22

11:30a

Cultivating Creative Musicianship in the 21st Century

Stephanie Khoury

Paper

 

 

 

 

Room M23

11:30a

 Sound, Noise, and Music: Chasing Ideas

Robert Burke (saxophone)

Performance

Hoversten Chapel

11:30a

Future of ISIM Panel discussion with ISIM Board of Directors: Ed Sarath, Kathleen Camara, Jin Hi Kim, Anthony Branker, Alex Rodriguez, Richard Robeson

Panel Discussion

Room M22

12:00p

The Door is Open: The Story of the York College Community Jam Session 

Dr. Tom Zlabinger

Paper

Room M2

12:00p

Solo Piano and Effects

Tim Peck

Performance

Room M22

12:30p

Cyborg-ed Sounds and Re-Imagined Identities: Women in Berlin’s Echtzeit Scene

Paul Roth 

Paper

Room M16

1:30p

Georgetown Day School’s Jazz and Creative Music ensemble, directed by Brad Linde, performs music from Anthony Coleman, Anthony Braxton, and John Zorn’s COBRA

Performance

Room M23

2:00p

New Improvisation for Sarode: Exploring Extended Technique and the Use of Electronics with a 23 stringed North Indian lute

Matthew Noone

Performance

Sateren Auditorium

2:00p

Improvisation in Occidental Music History From Renaissance to Nowadays, Re-shaping Music History Around its Three Main Components: Improvisation, Composition, Performance 

Raphael Sudan

Presentation

 

 

Room M3

2:00p

Harp+

Grace Scheele (Harp/Electronics), Arie van de Ven (Viola/Electronics), Dave Klassen (Synthesizer)

Performance

Room M22

2:30p

Walking in Sound: Exploring the Environment as a Source of Inspiration for Group Improvisation

Dr. Anthony D.J. Branker

Paper

Room M16

2:30p

Improvising with Birds and the Sounds of Nature: An Artist Talk and Performance

Diane Moser (piano), Anton Denner (flute/piccolo), Ken Filiano (bass)

Presentation and Performance

Room M2

2:30p

Fragmentos de um Jardim

Carole Ott Coelho (soprano), Tadeu Coelho (flute)

Performance

Room M23

3:00p

The Use of Improvisation for Health and Well-being

Annette Heiderscheit, Emma Moonier

Workshop

 

Hoversten Chapel

3:00p

Sonorous Threshold

Harold McKinney (trombone), Rob Falvo (percussion), Karen Robertson (horn), Patrick Whitehead (trumpet), and guest Jiří Pazour (piano)

Performance

Sateren Auditorium

3:00p

Present Quartet

Ellen Burr (flutes), Anne LeBaron (harp), Jeff Schwartz (double bass), Charles Sharp (reeds)

Performance

Room M3

3:30p

Found

Patrick Booth and guests

Performance

 

 

 

 

Room M2

3:30p

Improvisation & Black Cultural Practice in the Upper-Midwest

Davu Seru (faculty, Hamline University) and performance poet Douglas Kearney (faculty, University of Minnesota) with Janis Lane-Ewart and vocalist Mankwe Ndosi of the Association for the Advancement of Creative Musicians

Performance with multi-instrumentalist Douglas R. Ewart, poet/mc Tish Jones, vocalist/electronics artist Andrea Reynolds, multi-instrumentalist Dameun Strange, vocalist Sarah Greer, poet/mc Joe Horton, bassist Anthony Cox, dancer/percussionist Kenna Cottman, percussionist Stephanie Watts, painter/percussionist Ta-coumba Aiken

Panel and Performance

Room M16

4:00p

Freedom in Sound is Freedom in Life

Jonathan Crane (double bass)

Performance

Sateren Auditorium

4:00p

Creative Music and the Gift Economy: Between Community and Institutions 

The Present Quartet 

Presentation

Room M3

4:30p

University of Tennessee Electroacoustic Ensemble  

Jorge Variego (electronics), Cullen Burke (percussion), Dakota Johnson(cello)

Performance

Room M16

5:00p

Solo works on C-melody saxophone

Brad Linde

Performance

Sateren Auditorium

6:30p

Project ISIM

Douglas Ewart and Kathryn Ladano (woodwinds), Ed Sarath (flugelhorn), Richard Robeson (guitar), Rafael Sudan (piano), and Billy Satterwhite (bass)  

Performance

 

Room

Time

SATURDAY MAY 18, 2019

 

Room M22

9:30a

Music for People: 30 Years of Teaching Free Improvisation 

David Rudge and Mary E. Knysh

Workshop

Hoversten Chapel

10:00a

Encouraging Classically Trained Musicians to Improvise and Compose: Pedagogical Methods through Variations and Ballet Accompanying

Dr. Yoshiko Arahata

Presentation

Room M2

10:00a

Technologies Developed for Improvising with Dancers 

Jason Palamara

Presentation

Room M23

10:30a

Improvising Society: How Musical Structures Mirror Our Ideals

Dr. Jeff Albert

Presentation

Sateren Auditorium

10:30a

Musical Fusions in Cross-Genre Improvisation 

Dr. Carla Becker

Presentation

Room M23

11:00a

Actions for Improviser Alone 

Dr. Jeff Albert (trombone)

Performance

Room M16

11:00a

Solo Performance of Carve for Bassoon and Electronics

Dana Jessen

Performance

Room M22

11:30a

Cartoons That Shook the World: Adventures in Animation & Fantasy with Live Improvised Accompaniment

Tina Chancey, Ph.D.

Presentation and performance

Room M3

11:30a

Transforming and Empowering Community Through the Arts 

Kathleen A. Camara, Ph.D. with panelists Justin Merrick, Shay Stevens, and Greg Thompson

Panel

Room M23

12:00p

Electric bass with an analog KORG MS10

Phil Fried

Performance

 

 

 

 

Hoversten Chapel

12:00p

Concert of Tones and Colours

Jiri Pazour (piano), Olga Volfova (painter)

Performance

Room M2

12:00p

The Parking Ramp Project

Peter Hennig (Drums), Cody McKinney (Bass / Electronics), John C.S. Keston (Rhodes / Synth)

Performance

Room M3

2:00p

Abstractions for Saxophone and Piano 

Bob Hallahan (piano) and David Pope (sax)

Performance

Sateren Auditorium

2:30p

Saxello and Piano

Dr. Robert Vincs (saxello), Raphael Sudan (piano)

performance

Room M22

2:30p

For a Theory of Improvised Cinema: Hearing Free Jazz in Jean-Luc Godard’s “1PM” (1968)

Matthias Mushinski

Presentation

Room M16

2:30p

Static Announcements by  Electroacoustic Trio

Keith Kelly (Saxes), Ryan Anthony (Drums), Josh Bennett (Clarinets and Electronics)

Performance

Hoversten Chapel

2:30p

Experiments in Three, and Variation of Sounds – Traveling Between A Barrel and A Heart  

By Maja Radovanlija (guitar), with Sean Eagan (riffle-flute made by Pedram Baldari), Jay Alfrisando (riffle-flute by P.B.), Jelena Marta Glišić (video), Scott Currie (saxopone, duduk), Alex Lubet (bass, dulcimer)

Performance

Room M3

3:00p

The Education of the Free-Improviser 

Casey Sokol

Presentation and Workshop

Sateren Auditorium

3:30p

Ambient Spaces 

Randy Klein (piano), Robert Appleton (electronic multimedia)

Performance

 

 

 

 

Room M16

4:00p

Ask Not 

Keith Kelly, featuring Static Announcements Trio

Performance

Sateren Auditorium

4:00p

Winds on a String 

Glen Whitehead (trumpet), Pat O’Keefe (woodwinds), Kevin Davis (cello)

Performance

Hoversten Chapel

4:30p

Kathryn Ladano (bass clarinet) & Douglas Ewart (woodwinds) performance

Performance

Room M2

4:30p

Beyond Identities 

Andrzej Rejman (piano), Eliza Pa-Dimitrow (voice)

Performance

Room M3

6:30p

Improvised Duets for Electric Guitar and Piano

Gary Prince (guitar), Matt Endahl (piano)

performance

Sateren Auditorium

6:30p

Modular Piano “Comprovisation” based on Anthony Braxton’s Language Musics

Christian Asplund (piano)

performance

 

 

Place

Time

SUNDAY MAY 19, 2019

 

Room M2

9:00a

Mark-Making, the Improviser’s Trace 

Maria Donohue (piano)

Presentation and performance

Room M3

9:30a

Solo Double Bass 

Matthew Frerck

Performance

Room M3

10:30a

As Long As There’s Music: Spirituality in Charlie Haden’s Performance and Solo on “Irene” 

Fumi Tomita (double bass)

Presentation and performance

Hoversten Chapel

11:00a

Cosmography 4 and Fortune Cookies 8

Phillip Foster (composer)

Performance

Hoversten Chapel

12:00p

Petrichor

Breana Gilcher (oboes), Alkis Nicolaides (guitar), and Miller Wrenn (double bass)

Performance

Sateren Auditorium

1:00p

Closing Session